fbpx

W dniu 20 stycznia 2021 r. Joe Biden został zaprzysiężony na 46 prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Już pierwszego dnia swojej prezydentury wydał i podpisał szereg zarządzeń, memorandów i proklamacji z których wiele dotyczy polityki emigracyjnej USA. Jakich więc zmian mogą spodziewać osoby chcące wyemigrować do USA oraz jakie szanse na uregulowanie swojego statusu w USA mają osoby przebywające nielegalnie w USA?

Większych zmian nie mogą się spodziewać osoby ubiegające się o wizy kategorii H lub L objęte ograniczeniami proklamacji prezydenckich P.P. 9993 i P.P. 10052. O wyjątkach w ubieganiu się w wizy kategorii H i L piszmy w oddzielnym artykule Prezydent nie planuje również w najbliższym czasie znieść ograniczeń w podróżach do USA w celach turystycznych i biznesowych wobec czego  nadal konieczne będzie ubieganie się o National Interest Exception przez większość posiadaczy wiz nieimigracyjnych.

Największe zmiany czekają jednak osoby nielegalnie przebywające w USA, które najprawdopodobniej dostaną szansę na uregulowanie swojego statusu imigracyjnego. Podobne plany pojawiały się już w przeszłości w postaci od choćby abolicji dla nielegalnych emigrantów. Można jednak zakładać, że obecny projekt zmian przyniesie oczekiwany skutek i szansę dla wielu milionów osób nielegalnie mieszkających i pracujących w USA.

Uregulowanie statusu nielegalnych imigrantów

Za najodważniejszy i największy plan zmian można z pewnością uznać utworzenie ośmioletniej drogi do obywatelstwa dla nielegalnych imigrantów. Program ma objąć około jedenaście milionów mieszkańców USA bez statusu imigracyjnego.

Nowe uregulowanie zakłada uzyskanie stałej rezydentury przez nielegalnych imigrantów po pięciu latach pobytu w USA a następnie możliwość ubiegania się obywatelstwo USA po kolejnych trzech latach od uzyskania rezydentury. Rozwiązanie to jest przewidziane jedynie dla osób, które wjechały na teren USA przed 1 stycznia 2021 r. Przewidziane jest skrócenie terminów dla pracowników rolnych, osób objętych programem DACA, oraz które uciekły do USA z terenów objętych wojną lub kataklizmem jeżeli obecnie pracują lub się uczą. Skorzystanie z takiej drogi do rezydentury ma być uzależnione od opłacenia zaległych zobowiązań wobec państwa, uregulowania podatków oraz spełnienia innych podstawowych wymagań.

DACA

Program DACA „Deferred Action for Childhood Arrivals” utworzony przez Prezydenta Obamę zostanie utrzymany. Będzie kontynuowany przez administrację nowego prezydenta z założeniem możliwości uregulowania statusu emigracyjnego dla osób, które jako małoletni przyjechali do USA. DACA powstał z myślą o mieszkańcach USA którzy jako dzieci przyjechali do USA, zostali tam, pobierali naukę i nie mieli szans na uregulowanie swojego statusu imigracyjnego. Prawo imigracyjne USA „Immigration and Nationality Act” nie przewiduje legalizacji pobytu w takiej sytuacji, mimo że osoby te często od wczesnych lat wychowywały się w USA i traktowały ten kraj jako swoją ojczyznę.

Obecna administracja planuje wprowadzić uregulowania dające osobom objętym programem DACA status stałych rezydentów USA co otworzy im drogę do nabycia obywatelstwa.

Wstrzymanie Deportacji

Jednym z zarządzeń wstrzymane zostały deportacje osób nieposiadających udokumentowanego statutu imigracyjnego w USA. Obecnie nie są znane plany co do dalszych działań w tym zakresie. W najbliższym czasie nowo powołany sekretarz DHS „Department of Homeland Security” ma przedstawić propozycje rozwiązań, które pozwolą określić czy osoby o nieznanym statusie pozostaną w USA czy nie.

Uchodźcy i Azyl

Nowa administracja planuje także podniesienie limitu osób przyjmowanych do USA jako uchodźcy z 15,000 do 125,000 rocznie. Droga do uzyskania azylu ma być łatwiejsza poprzez uproszczenie procesu oraz obniżenie wymagań jak i zniesienie wielu z obecnych obostrzeń. W krok za nowymi możliwościami ma iść także zwiększenie środków ostrożności na granicach czy lotniskach dla zapewnienia bezpieczeństwa.

Jarosław Kurpiejewski

Polski Adwokat. Senior Associate w Kancelarii Ilasz & Associates w Nowym Jorku. Specjalizuje się w prywatnym prawie międzynarodowym, postępowaniach cywilnych oraz prawie imigracyjnym.

Ilasz & Associates jest międzynarodową kancelarią adwokacką  działającą w USA i Polsce.

Siedziba kancelarii znajduje się  w Nowym Jorku. Swoje biura posiada także w New Jersey i Warszawie. Kancelaria obsługuje również klientów w stanie California poprzez adwokatów współpracujących na zasadzie of-counsel. Założona w 1998 r. przez polskiego adwokata Liwiusza Ilasza międzynarodowa kancelaria oferuje szeroki zakres usług w tym  m.in. sprawy imigracyjne i obywatelstwo, spadki, sprawy rodzinne, sprawy karne.

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się z nami korzystając z formularza kontaktowego